Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Bismarck

Bismarck

První jednotka bitevních lodí třídy Bismarck německé Kriegsmarine

Bismarck byla německá bitevní loď z druhé světové války. Svého času byla jednou z největších a nejmocnějších bitevních lodí světa. Jejím kapitánem byl Kapitän zur See (námořní kapitán) Ernst Lindemann. Pod jeho velením se Bismarck 19. května 1941 vydal na svoji první a poslední plavbu do Atlantiku.

Během své slavné plavby se nejprve setkal s těžkým křižníkem Prinz Eugen. Společně měly tyto lodě operovat v Atlantiku a napadat spojenecké lodi a konvoje. Z tohoto důvodu byla již dříve v Atlantiku rozmístěna řada zásobovacích a cisternových lodí, které bojovému svazu mohly zajistit dostatek paliva a zásob téměř na celý rok.

Britové se však o vyplutí obou těžkých lodí dozvěděli a pokusili se je zastavit dříve, než jim zmizí z dohledu. Námořní bitva však pro Brity dopadla katastrofálně. 24. května Bismarck potopil bitevní křižník HMS Hood a poškodil bitevní loď HMS Prince of Wales.

Pro Admiralitu se pomstění Hoodu stalo otázkou cti. Po několikadenním pronásledování po náletu torpédových bombardérů Swordfish z letadlové lodě HMS Ark Royal utrpěl Bismarck poškození kormidla. Neovladatelná loď byla 27. května 1941 po nerovném souboji s bitevními loděmi HMS Rodney, HMS King George V. a dalšími menšími plavidly potopena.

 

Další informace: Bismarck na Wikipedii