Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Atomium

Atomium

Když se dnes řekne Brusel, vybaví se lidem „hlavní město Evropy“. Před lety se jim vybavil jiný termín: Atomium.

Atomium je model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát. Tuto stavbu stojící v Bruselu navrhl inženýr André Waterkeyn ku příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58. Tato ocelová stavba dosahující výšky 102 metrů je dominantou plošiny Heysel. Stabilitu objektu zajišťují tři masivní sloupy, kterými je stavba ukotvena k zemi.

Stavba je tvořena devíti velkými koulemi o průměru 18 metrů uspořádanými do tvaru krychle o hraně 29 metrů. Koule jsou spojeny dvaceti chodbami o průměru 3 m. Diagonální chodby jsou 23 m dlouhé a mají průměr 3,30 m. Stavba je vysoká 102 m a váží 2400 tun.

Atomium bylo projektováno jako symbol mezinárodní výstavy a nemělo stát déle, než výstava trvala. Díky svému úspěchu a značné popularitě si však zajistilo trvalé místo mezi bruselskými pamětihodnostmi.

Samotná mezinárodní výstava Expo 58 se konala od 17. dubna do 19. listopadu 1958. Byla to první světová výstava pořádaná po druhé světové válce. Je to také jedna z nejslavnějších výstav vůbec – navštívilo ji 42 milionů lidí.

Pro Československo byla výstava velmi úspěšná. Získalo Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění. Za nejlepší pavilon byl vyhlášen jednoduchý, ale moderní a elegantní československý pavilon. Pozornost vzbudila i moderně architektonicky řešená restaurace, která byla po ukončení výstavy převezena do Prahy a umístěna v Letenských sadech, Laterna magika a celková koncepce výstavy.

Po deseti letech izolace od západních zemí (od převzetí vlády komunisty v roce 1948) to byla i jedna z prvních příležitostí ke kulturní výměně s cizinou.

Zbytek si přečtěte sami: