Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Dannerův stadion

Dannerův stadion

Stojí u Botiče v Praze-Vršovicích, hrají na něm slavní Bohemians 1905. Jeho výstavba byla dokončena roku 1932.

Autorem projektu byl vršovický architekt A. Vejvoda. Dominantou byla v té době moderní dřevěná, zelenobílá tribuna na podélné straně u Botiče. Povrch hřiště byl tvořen jemnou škvárou (dnes je samozřejmě nahrazen vyhřívaným trávníkem).

V ďolíčku (nebo dolíčku) se stadionu začalo říkat podle původního hřiště AFK Vršovice, který po slavném zájezdu do Austrálie přestal stačit. Ale to až na konci padesátých nebo začátku šedesátých let. Do té doby mu pražané běžně říkali Dannerák. Původní Ďolíček stál na místě dnešního nedalekého Ministerstva životního prostředí. Na tom místě je dnes umístěna pamětní deska.

14. února 1945 na stadion dopadla letecká puma, která vytvořila v rohu hřiště a ochozů k stání vpravo od hlavní tribuny velký kráter. Ovšem již za dva týdny se zde hrál přátelský zápas.

Zdeněk Danner
V sezóně 1929/1930 přichází důležitý moment v zákulisí klubu AFK Bohemians. Do funkce předsedy klubu je zvolen komerční rada a ředitel Vršovické záložny, Zdeněk Danner. Muž nezlomné energie, zastávající vedoucí postavení ve sportovním i veřejném životě, který měl pro další vývoj klubu nesmírný význam, především svým společenským a finančním vlivem. Po slavném zájezdu klokanů do Austrálie v roce 1927, se Zdeněk Danner iniciativně chopil myšlenky na nový fotbalový stadion Bohemians, kterou po velkém úsilí proměnil ve skutečnost. K slavnostnímu otevření nového krásného stadiónu pro 18 000 diváků (v místě dnešního “Ďolíčku“), došlo dne 27. března 1932. Stadión se oficiálně jmenoval “Dannerův stadion Bohemians“, tak to také stálo na průčelí hlavní tribuny a celá Praha mu ještě po druhé světové válce běžně říkala “Dannerák“. Zdeněk Danner se nesmazatelně zapsal do historie Bohemians.

Více se dočtete zde